Julkaisijamainostajan tiedonanto Tämä sivusto sisältää viittauksia yhden tai useamman mainostajamme tai kumppanimme palveluihin tai tuotteisiin. Voimme saada korvauksia, kun katsot mainoksia tai siirryt sivun linkeistä näihin palveluihin tai tuotteisiin.

Ligue 1 2023-24

PSG voitti Ligue 1:n mestaruuden jälleen kaudella 2023-24. Katso VL:n kausioppaasta kaikki tarvittava, kuten joukkueet, ottelut, televisiointi & livestream sekä vedonlyönti..

PSG voitti Ranskan mestaruuden

Ranskan jalkapallon korkeimman sarjatason Ligue 1:n 86. kaudella sarjan ylivoimainen jätti PSG voitti mestaruuden. Otteluita pelataan vielä 19. toukokuuta asti.

PSG on ollut mestari nyt kymmenen kertaa edellisen 12 kauden aikana. Tielle on tullut vain Monaco 2016-17 ja Lille 2020-21. Viime kaudella voitto ei tullut Neymarin, Mbappen ja Messin supertriosta huolimatta helpolla, kun Lens jäi vain pisteen päähän. Enää ei kyseistä triota ole, Messin suunnattua MLS:ään.

Seuraavaksi kaudeksi 2024-25 myös maailman parhaiden ja seuratuimpien pelaajien joukkoon lukeutuva Kylian Mbappe siirtyy eteenpäin Real Madridiin, mikä jättää vääjäämättä aukon koko Ligue 1:n kiinnostavuuteen.

🔗 Ligue 1 Uber Eats viralliset kotisivut

Ligue 1 2023-24: Joukkueet

Ligue 1:ssa pelasi kaudesta 2002 alkaen joka vuosi 20 joukkuetta, mutta täksi kaudeksi määrä putosi 18:aan. Tämän myötä viime kaudella peräti neljä joukkuetta putosi suoraan alemmalle sarjatasolle Ligue 2:en. Näin ollen myöskään perinteisiä putoamiskarsintoja ei pidetty.

Nousijoita olivat Le Havre ja Metz, joista edellä mainitulle tämä on paluu pääsarjaan peräti 14 vuoden tauon jälkeen. Alemmas putosivat Auxerre, Ajaccio, Troyes ja Angers.

Ligue 1 -joukkueet 2023-24

JoukkueKaupunkiStadion
BrestBrestStade Francis-Le Blé (15 931)
ClermontClermont-FerrandStade Gabriel Montpied (11 980)
Le HavreLe HavreStade Océane (25 178)
LensLensStade Bollaert-Delelis (37 705)
LilleVilleneuve-d’AscqStade Pierre-Mauroy (50 186)
LorientLorientStade du Moustoir (18 890)
LyonDecines-CharpieuGroupama Stadium (59 186)
MarseilleMarseilleOrange Vélodrome (67 394)
MetzLongeville-lès-MetzStade Saint-Symphorien (28 786)
AS MonacoMonacoStade Louis II (18 523)
MontpellierMontpellierStade de la Mosson (32 900)
NantesNantesStade de la Beaujoire (35 322)
NiceNiceAllianz Riviera (35 624)
Paris Saint-GermainPariisiParc des Princes (48 583)
Stade de ReimsReimsStade Auguste Delaune (21 684)
Stade RennesRennesRoazhon Park (29 778)
StrasbourgStrasbourgStade de la Meinau (29 230)
ToulouseToulouseStadium Municipal (33 150)

Ligue 1 Vedonlyönti: Vihjeet, kertoimet & bonukset

Vedonlyonti.com huomioi kaikki isot futissarjat sisällöissään, niin myös Ligue 1:n, joka on suomalaisten vedonlyöjien keskuudessa vähintäänkin keskikokoinen vedonlyöntitapahtuma.

Ligue 1 Vihjeet

VL tarjoaa kauden aikana vihjeet kaikkiin kiinnostavimpiin otteluihin, joita Ranskassa pelataan. Katso Ligue 1 -vihjeet alta aina, kun niitä on julkaistuna. Muiden liigojen ja lajien veikkausvihjeisiin voit tutustua tästä.

Ligue 1 Kertoimet

Ligue 1:een voi asettaa kausivetoja hyvissä ajoin. Nämä tarkoittavat erilaisia koko kauden mittaisia vetoja koskien esimerkiksi mestaria tai maalikuningasta. Kauden lähestyessä ja sen aikana on mahdollista veikata vedonlyöntisivustosta riippuen erilaisia erikoiskohteita, kuten "mestari ilman PSG:tä" ja paljon muuta.

Voittajavedot on kauden 2023-24 osalta suljettu, mutta kunhan kertoimet uudelle kaudelle julkaistaan, päivitämme ne jälleen tälle sivulle.

Ligue 1 2023-24: Sarjataulukko

Alta voit seurata PSG:n mestaruusjunan etenemistä ja muita kiinnostavia seikkoja reaaliajassa.

Ligue 1: Televisiointi 2023-24

Ligue 1:n TV-oikeuksien osalta tilanne on mielenkiintoinen. Vaikka sarjan tähtiseurassa pelaa useita kansainvälisiä tähtinimiä, millään taholla Suomessa ei tällä hetkellä ole lähetysoikeuksia Ligue 1 -otteluihin. Aikaisemmin oikeudet on ollut NENT Group Finlandilla, joka omistaa V Sportin ja Viaplayn, mutta tällä hetkellä firman suunnitelmissa ei ole hankkia oikeuksia ranskalaisfutikseen.

Joidenkin vedonlyöntisivustojen tai VPN:n kautta voi kuitenkin olla mahdollista seurata myös Ranskan liigan otteluita. Päivitämme tälle sivulle, kun saamme aiheesta lisätietoa.

Suomalaiset Ligue 1:ssä 2023-24

Suomalaiset pelaajat ovat harvinainen näky Ranskan pääsarjassa. Ensimmäiset sinivalkoiset pelaajat Nils Rikberg ja Aulis Rytkönen pelasivat jo 50-luvulla Toulousen paidassa, mutta sen jälkeen on ollut harmillisen hiljaista.

Viime kaudella Ligue 1:ssä pelasi yksi suomalainen, laitapuolustaja Jere Uronen. Hän siirtyi belgialaisesta Genkistä perinteikkään ranskalaisseura Brestin riveihin, jossa peliaikaa ei kuitenkaan tullut kovin paljon. Lisäksi Toulouseen liittyi suomalainen Naatan Skyttä, joka esiintyi kahdessa ottelussa.

Katso alta kaikki Ligue 1:n suomalaiset kautta aikojen:

VuodetPelaajaSeuraOttelutMaalit
1953-1960Aulis RytkönenToulouse10624
1997-2005Teemu TainioAuxerre15014
2017-19Timo StavitskiCaen100
2021-23Jere UronenBrest210
2023-Naatan Skyttä20

Ranskan Cup eli Coupe de France 2023-24

Ranskan oma kansallinen cup on Ranskan Cup, Coupe de France. Siihen osallistuu jopa tuhansia joukkueita Ligue 1:stä aina amatööritasolle asti. Luonnollisesti finaaliin ei yleensä ole asiaa muuta kuin pääsarjajoukkueilla, joista PSG:llä on eniten mestaruuksia eli 14. Cup-kilpailua on pelattu vuodesta 1918 lähtien, ja sitä järjestää Ranskan jalkapalloliitto F.F.F.

Oma lukunsa Coupe de Francen lähihistoriassa on pikkuseura nimeltä En Avant de Guingamp. Siitä tuli kaudella 2008-09 ensimmäinen ei-pääsarjajoukkue sitten vuoden 1959, joka voittaa Ranskan cupin. Voiton jälkeen kausi meni kuitenkin penkin alle ja joukkue putosi kolmannelle sarjatasolle. Tästä alkoi uusi nousu ja joukkue nousi heti Ligue 2:een ja sieltä pääsarjaan - ja voitti cupin uudelleen 2014. Molemmilla kerroilla vastassa oli Rennes.

Hallitseva kauden 2022-23 cup-mestari on Toulouse, joka voitti Nantesin finaalissa maalein 1-5. Nantes puolestaan oli mestari kautta tätä ennen.

Ligue 1: Otteluohjelma 2023-24

Ranskan liigaa pelataan tällä kaudella 11. elokuuta 2023 - 18. toukokuuta 2024. Otteluohjelmaa ei ole vielä julkaistu kokonaisuudessaan aikatauluineen. Päivitämme ohjelman alle, kun se on saatavilla kokonaisuudessaan.

ElokuuSyyskuuLokakuuMarraskuuJoulukuuTammikuuHelmikuuMaaliskuuHuhtikuuToukokuu

Edelliset 10 mestaria

KausiJoukkuePisteet
2012-13PSG83
2013-14PSG89
2014-15PSG83
2015-16PSG96
2016-17Monaco95
2017-18PSG93
2018-19PSG91
2019-20PSG68
2020-21Lille83
2021-22PSG86

Edelliset 10 maalikuningasta

KausiPelaajaJoukkueMaalit
2012-13Zlatan IbrahimovićPSG30
2013-14Zlatan IbrahimovićPSG26
2014-15Alexandre LacazetteLyon27
2015-16Zlatan IbrahimovićPSG38
2016-17Edinson CavaniPSG35
2017-18Edinson CavaniPSG28
2018-19Kylian MbappéPSG33
2019-20Wissam Ben YedderMonaco18
2020-21Kylian MbappéPSG27
2021-22Kylian MbappéPSG28

Eniten mestaruuksia

JoukkueMestaruudetViimeisin
Marseille102009-10
PSG102021-22
Saint-Étienne101980-81
Monaco82016-17
Nantes82000-01
Lyon72007-08
Bordeaux62008-09
Lille62020-21
Reims61961-62

Uusimmat vihjeet - Jalkapallo

Kohteen alkamisajankohta: 25.5.2024 klo 17.00
Kohteen alkamisajankohta: 25.5.2024 klo 17.00