Hiihto vedonlyönti

Yksi Suomen suosituimmista talvilajeista on hiihto eli maastohiihto. VL:n kilpailukalenteri 2023-24 sekä vedonlyöntiopas maastohiihtoon löytyvät tältä sivulta!


Maastohiihto eli hiihto on yksi Suomen seuratuimpia talvilajeja. Sekä penkkiurheiluun että vedonlyöntiin hiihto sopii loistavasti etenkin arvokisojen aikaan!

Kausi 2023-24 alkoi marraskuun alussa


Hiihdon Suomencup alkoi Vuokatista marraskuun alussa. Kuun puolenvälin jälkeen kisattiin Rukalla, josta myös hiihdon maailmancup tuttuun tapaan alkaa marraskuun viimeisenä viikonloppuna 24.-26.11. mäkihypyn, maastohiihdon ja yhdistetyn merkeissä.

Vuoden vaihteessa järjestetään jälleen Tour de Ski, joka kisataan Sveitsissä ja Italiassa.

Hiihto vedonlyönti
(Kuva: Getty Images)

Suomen maastohiihdon huippunimet


Suomella on pitkät perinteet maastohiihdossa ja lajin kotimaiset huiput ovat aina tarkkailun alla.

Miehet
Iivo Niskanen
Ristomatti Hakola
Joni Mäki
Perttu Hyvärinen
Markus Vuorela
Verneri Suhonen
Lauri Vuorinen
Naiset
Krista Pärmäkoski
Riitta-Liisa Roponen
Vilma Nissinen
Kerttu Niskanen
Jasmi Joensuu
Anne Kyllönen
Johanna Matintalo
Katri Lylynperä



Maastohiihto kilpailukalenteri 2023-24


Maastohiihdon kausi 2023-24 käynnistyy Maailmancupin osalta Rukalta marraskuussa. Perinteinen Tour de Ski hiihdetään vuodenvaihteessa 2024 alussa.

Ruka, Suomi 24.-26.11.2023
Jällivaara, Ruotsi 2.-3.12.2023
Östersund, Ruotsi 9.-10.12.2023
Trondheim, Norja 15.-17.12.2023
Tour de Ski 30.12.2023-7.1.2023
Toblach, Italia (Tour de Ski) 30.12.2023-1.1.2024
Davos, Sveitsi (Tour de Ski) 3.-4.1.2024
Val di Fiemme, Italia (Tour de Ski) 6.-7.1.2024
Oberhof, Saksa 19.-21.1.2024
Goms, Sveitsi 26.-28.1.2024
Canmore, Kanada 9.-13.2.2024
Minneapolis, USA 17.-18.2.2024
Salpausselän kisat Lahti 1.-3.3.2024
Holmenkollen, Norja 9.-10.3.2024
Drammen, Norja 12.3.2024
Falun, Ruotsi 15.-17.3.2024

Hiihto vedonlyönti


Maastohiihdon vedonlyönti on nostanut suosiotaan tasaisesti viimeisen vuosikymmenen aikana. Kysyntää vedonlyöntiin on ollut aina, mutta nyt myös tarjonta on kohdallaan, kun myös netin vedonlyöntisivustot tarjoavat paljon pelattavaa.

Parhaita kohteita hiihtoon ovat muun muassa voittaja- ja H2H-kohteet. H2H (head-to-head) -kohteissa veikkaat sitä, kumpi kahdesta kilpailijasta sijoittuu paremmin. Lisäksi tarjolla on voittajavetoja, top3-vetoja sekä esimerkiksi top6-vetoja.

Usein paras tarjonta on aina juuri MM-kisojen sekä Olympialaisten aikaan. Hiihdon lisäksi voit lyödä vetoa myös ampumahiihdon maailmancup kilpailuista sekä myös mäkihypyn maailmancup osakilpailuista.

Hiihtovihjeet


Vedonlyonti.com tarjoaa vetovihjeet myös hiihtoon. Löydät sivuiltamme paljon veikkausvihjeitä ja parhaat kohteet löytyvät usein juuri arvokisoista! Löydät kaikki vihjeet pitkävetovihjeet sivultamme tai tästä alapuolelta.


Hyviä vedonlyöntisivustoja ja tarjouksia


Arvokisojen aikaan monet vedonlyöntisivustot tarjoavat myös paljon tarjouksia hiihtoveikkaukseen. Katso alta suosittelemamme vedonlyöntisivustot talviurheiluun tai katso kaikki vedonlyöntibonukset tästä.

Arvostelu

Pikasivustot

Pelaa

1.XLBetXLBet on uusi tyylikäs Pay N Play -sivusto, joka tekee kaiken isommin!Pelaa nyt
PosidoPelaa nyt
3.Comeon!Taattua laatua jo vuodesta 2010!Pelaa nyt
BetsamigoHauskalle Meksiko-teemaiselle bookerille yksinoikeusbonus vain VB:n kautta!Pelaa nyt
5.MobilebetYksi markkinoiden parhaista mobiilipelisivustoista. Uusille pelaajille 2xilmaisveto!Pelaa nyt


Televisionti


Hiihto on Suomessa suosittu tv-laji ja myös lajin televisiointioikeudet ovat kuumaa valuuttaa. Perinteisesti hiihdon maailmancupin ja arvokisojen oikeudet ovat Suomessa olleet Ylen hallussa, mutta nyt tilanne on toinen.

Mediajätti NENT Group lunasti viiden vuoden sopimuksella maastohiihdon tv-oikeudet itselleen ja jatkossa niin maailmancupia kuin mm-kisojakin on mahdollista seurata yhtiön Viaplay-palvelussa. Viaplay näyttää kaudella 2023-24 kaikki maailmancupin osakilpailut.

Myös Yle on kuitenkin edelleen vahvasti mukana hankittuaan oikeudet noin 70 prosenttiin kaikista maailmancupin osakilpailuista. Myös Tour de Skillä Yle on vahvasti mukana näyttäen osan kilpailuja jopa yksinoikeudella.

Olympialaiset puolestaan näkyvät mediajätti Discoveryn ja Ylen kanavilla sekä suoratoistopalveluissa Discaovery+ sekä Yle Areena.